با سخن بزرگان

قرآن و عترت کلمات قصار - در محضر آیة الله العظمی بهجت (ره) 12 بهمن 1388 ساعت 10:25
آن قدر راه را گم کرده ایم و آن قدر از قرآن و عترت کناره گرفته و دور افتاده و بیگانه شده ایم که نزدیک است به آمریکا و اروپا برویم و از آن ها سؤال کنیم که شما از قرآن و عترت چه فهمیده اید؟ به ما یاد دهید!

علّت آن است که ما از آن چه در دست داریم استفاده نمى کنیم و به آن عمل نمى کنیم، لذا وقتى کفّار که مزایاى اسلام را مى دانند، چیزى مى گویند تصدیق مى کنیم و سخنانشان باورمان مى آید. و دیگر این که ما عبید دنیا هستیم، لذا ما را با تطمیع از کتاب و عترت منحرف و منصرف کرده اند!

 

    پاداش شنیدن ناسزا در امر به معروف و نهى از منکر کلمات قصار - در محضر آیة الله العظمی بهجت (ره) 12 بهمن 1388 ساعت 10:23 Image

از آیه ى شریفه ى «وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنکَرِ وَاصْبِرْ عَلَى مَآ أَصَابَکَ»(1)؛ (امر به معروف و نهى از منکر کن، و بر هر مصیبتى که به تو مى رسد صبر بنما.)

به قرینه ى تناسب و تقارن جمله ى «وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنکَرِ» با جملهى «وَاصْبِرْ عَلَى مَآ أَصَابَکَ» استفاده مى شود که صبر و تحمّل و شنیدن ناسزا و تلقّى کردن آن چون حلوا و طیّبات شیرین و خوشمزه، از لوازم امر به معروف و نهى از منکر است.

 بله، فضیلت صبر و تحمّل، به مراتب از مدحهاى بى جا بیشتر است.

 

1.  سوره ى لقمان، آیه ى 17.

/ 0 نظر / 7 بازدید